Suwalszczyzna kraina jak baśń
Strona Główna STRONA GŁÓWNA
Mapa Strony MAPA STRONY
Suwalszczyzna - kraina jak baśń
Suwalszczyzna - kraina jak baśń
Szlaki turystyczne
 
szlaki rowerowe
szlaki kajakowe
szlaki piesze
szlaki konne
szlaki narciarskie
ścieżki edukacyjne
imprezy w regionie
  imprezy cykliczne
 
Newsletter
Wprowadź adres e-mail
 
aby otrzymywać informacje o najbliższych imprezach w regionie Suwalszczyzny.
adres e-mail
 
Witamy
na Suwalszczyźnie
  Suwalszczyzna | historia | geografia | legendy i podania

  Suwalszczyzna zaprasza.

   Suwalszczyzna to najdalej na północny-wschód wysunięty kraniec Polski, wciśnięty pomiędzy Białoruś, Litwę i rosyjski Obwód Kaliningradzki. Jej zasięg od południa wyznacza rzeka Biebrza, od zachodu mniej więcej dolina Rospudy, zaś od północy i wschodu zamyka ją granica państwowa. Warto tu wspomnieć, że kiedy w XIX wieku nazwa "Suwalszczyzna" wchodziła w użycie, jej północną i wschodnią granicę wyznaczał środkowy bieg rzeki Niemen. Suwalszczyzna w takich granicach pozostała do dziś, tyle, że podzielona na polską i litewską. U naszych sąsiadów nazywa się ona Suvalkija i jest jednym z czterech regionów Litwy.
Opisując Suwalszczyznę często trzeba używać słów zaczynających się od "naj". Na Suwalszczyźnie zobaczymy najbardziej urozmaiconą rzeźbę terenu, ukształtowaną przez najmłodsze zlodowacenie. Można tu zobaczyć najpiękniejsze, związane z obecnością lądolodu, formy rzeźby terenu: głębokie rynny lodowcowe, kręte wały ozów i wysokie pasma wzgórz morenowych. Z epoką lodową związane jest też największe w Polsce nagromadzenie głazów narzutowych. Krajobraz Suwalszczyzny jest niezwykły, ponieważ łączy cechy terenów podgórskich z nizinnymi pojezierzami.

   Jeziora Suwalszczyzny uchodzą za najpiękniejsze i najczystsze w Polsce. Wśród nich są też najgłębsze zbiorniki w Polsce. Jezioro Hańcza pod względem głębokości nie ma sobie równych aż na całym niżu środkowo-europejskim.

   Suwalszczyzna to także kraina rozległych lasów. Puszcza Augustowska należy do największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce a razem z lasami na terytorium Litwy i Białorusi współtworzy największy kompleks leśny na niżu Europy.
Niektórzy dzielą Suwalszczyznę na mniejsze - Sejneńszczyznę, Suwalszczyznę i Augustowszczyznę, albo na ziemię sejneńską, suwalską i augustowską. Wspólna historia okolic Augustowa, Sejn i Suwałk pozwala jednak na stosowanie tej jednej, powszechnie znanej i kojarzonej nazwy.

   Obszar Suwalszczyzny nie jest wielki, zamyka się w prostokącie, którego boki mają 60 na 80 km. Jeżeli jednak chcieć poznać wszystkie atrakcje i uroki tego zakątka Polski, trzeba wielu dni, miesięcy a nawet lat. Dla tych, których już urzekła swoim pięknem, Suwalszczyzna jest wielka. Henryk Syska, autor "Mgieł nad Wigrami" pisze, że "Ziemia ta piękna jak baśń". Rzeczywiście, obok realnego wymiaru, można w tej krainie odnaleźć i ten baśniowy, legendarny.Jarosław Borejszo

 
O Suwalszczyźnie | Atrakcje | Mapa | Galeria | Oferty partnerów
© Suwalszczyzna - "Kraina jak Baśń"
Tworzenie stron internetowcyh Kanet.eu